Skip to content


Dołącz do Java Academy, naszego programu stażowego
Szukasz pierwszej pracy jako programista? Sprawdź nasz program stażowy i rozpocznij swoją karierę w międzynarodowej firmie ze startupową atmosferą.
Dołącz do Java Academy, naszego programu stażowego Read More
Alt text
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu!
Już po raz drugi otrzymaliśmy certyfikat Great Place to Work
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu! Read More
camera lenses notebook db schenker office desk
Ukraine Crisis Update
Ukraine Crisis Update Read more
We advance business and lives by shaping the way our world connects.
We advance business and lives by shaping the way our world connects. Read More
Alt text
We build the future of tomorrow today.
We build the future of tomorrow today. Read More

Wspaniali Ludzie tworzą wspaniałe miejsca. Zdobyliśmy certyfikat Great Place to Work już po raz drugi

DB Schenker Technology Center Warsaw już po raz drugi otrzymało tytuł Great Place to Work. Certyfikat jest wynikiem holistycznego badania satysfakcji pracowników i audytu przeprowadzonego przez niezależną, zewnętrzną firmę - międzynarodowy Instytut Great Place to Work.

New Content Item (1)

Proces certyfikacji

W pełni anonimowe i poufne badanie przeprowadzane jest przez firmę zewnętrzną - Great Place to Work Institute. Instytut od ponad 30 lat zajmuje się badaniem kultury organizacyjnej w różnych sektorach rynku. Każdego roku miliony pracowników na całym świecie biorą udział w badaniu Trust Index®, a Model Zaufania Great Place to Work® od dziesięcioleci stanowi podstawę badań kultury organizacyjnej.

Kluczowym elementem badania Great Place to Work jest ankieta, której celem jest zmierzenie poziomu zaufania i satysfakcji pracowników. Obejmuje ona pięć wymiarów: wiarygodność, uczciwość, szacunek, dumę i koleżeństwo. Uzyskanie certyfikatu zależy bezpośrednio od oceny przez pracowników procesów, atmosfery i wielu innych aspektów funkcjonowania naszej firmy. Na ocenę końcową i ranking składają się wyniki audytu kulturowego - oceny praktyk HR w firmie. Metodologia jest całkowicie obiektywna, gdyż jest to standard globalny. Istotną kwestią badaną podczas procesu certyfikacji jest to, czy firmie udaje się budować kulturę opartą na zaufaniu, czy też nie. Teraz możemy z dumą powiedzieć, że po raz drugi z rzędu udowodniliśmy, że kultura w naszej firmie jest na najwyższym poziomie.

Co mówią o nas pracownicy?

Nasz ostateczny wynik ogólnej satysfakcji pracowników na poziomie 77% pokazuje, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej i pracy w trudnym hybrydowym środowisku, udało nam się utrzymać wynik sprzed dwóch lat, Badanie ponownie dowiodło, że mamy bardzo zaangażowanych pracowników, którzy chcą mieć coś do powiedzenia i własnymi rękami kształtować firmę. Ponad 81% z nich wypełniło ankietę i podzieliło się swoją opinią. Informacja zwrotna przekazana przez nasz zespół to kopalnia wiedzy dla dalszego doskonalenia. Wiele aspektów zostało ocenionych wyjątkowo wysoko. Wśród najmocniejszych stron znalazły się równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, bezpieczeństwo pracy oraz poszanowanie różnorodności. Cieszy nas również fakt, że aż 77% pracowników poleciłoby Centrum Technologiczne DB Schenker Warszawa swoim znajomym i rodzinie jako świetne miejsce do pracy, co jest doskonałym wynikiem. W otwartych komentarzach pracownicy podkreślali, jak ważna jest przyjazna i otwarta atmosfera, życzliwość i chęć pomocy innym współpracownikom, elastyczność, jaką zapewniamy w ramach modelu Smart Workplace i wiele innych.

New Content Item (1)

Kolejne kroki

Nasz zespół wskazał również obszary, nad którymi musimy popracować, i właśnie teraz się to zaczyna. Uzyskanie certyfikatu jest kamieniem milowym, ale ostatecznie liczy się zadowolenie i opinia pracowników. Zebrane przez nas informacje zwrotne są bardzo cenne i dadzą nam szansę na dalszy rozwój. Podczas warsztatów, które będą teraz prowadzone w zespołach, pracownicy będą proponować i wypracowywać rozwiązania istniejących problemów. Pomoże nam to lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby w przyszłości. Po pierwszej edycji badania GPTW w 2020 r. nasz zespół zaproponował 34 działania doskonalące, a 28 z nich zostało wdrożonych z sukcesem. Pomysły, które powstały, dotyczyły komunikacji lub procedur pracy w zespołach albo bardziej kompleksowych zmian na poziomie całej firmy. Mamy nadzieję, że tym razem będzie jeszcze więcej świetnych pomysłów!