Skip to content


Alt text
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu!
Już po raz drugi otrzymaliśmy certyfikat Great Place to Work
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu! Read More
camera lenses notebook db schenker office desk
Ukraine Crisis Update
Ukraine Crisis Update Read more
Alt text
We build the future of tomorrow today.
We build the future of tomorrow today. Read More

Lekcje polskiego jako benefit dla pracowników z zagranicy

W DB Schenker Technology Center Warsaw zaproponowaliśmy naszym pracownikom pochodzącym z zagranicy dodatkowy benefit w postaci lekcji języka polskiego. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, chociaż znajomość polskiego nie jest wymagana w pracy naszej firmie, gdzie na co dzień komunikujemy się w języku angielskim. Chcemy, żeby osoby pochodzące z innych krajów dobrze czuły się w naszej firmie i mogły rozwijać dodatkowe kompetencje.

Opanowanie języka tak trudnego jak polski, to nie lada wyczyn, jednak 6 naszych pracowników podjęło to wyzwanie i uczęszcza na lekcje prowadzone od około czterech miesięcy przez Panią Annę Lubańską z firmy językowej Berlitz. Ich motywacja to głównie chęć integracji z zespołem w pracy, jak i możliwość wykorzystania tych umiejętności w życiu prywatnym. „Ogólnie życie w Polsce jest prostsze jeśli mówisz po polsku” mówi Carlos Otero Souto pochodzący z Hiszpanii i pracujący w DB Schenker Technology Center jako Application Support Specialist.

Nauka oraz chęć komunikacji w języku kraju zamieszkania jest również wyrazem szacunku dla tego kraju i jego mieszkańców. Tak twierdzi Egipcjanin Kareem Elshahrim, mówiący łącznie w 5 językach. W swoim ojczystym języku arabskim zauważa niewielkie podobieństwa do polskiego w obszarze brzmienia. Dzięki temu łatwiej mu opanować wymowę dźwięków trudniejszych dla innych kolegów. A nie jest łatwo… Mimo tego, że większość naszych adeptów polskiego to często prawdziwi poligloci, mówiący na co dzień płynnie w kilku językach, to wszyscy przyznają, że polski sprawia im wiele trudności. Zarówno jeśli chodzi o gramatykę, jak i wymowę. Według różnych zestawień nasz język jest jednym z najtrudniejszych do nauki przez obcokrajowców Mimo tego chętnych do nauki nie brakuje. W czerwcu do grupy dołączył m.in. Daniele Tamalio z Włoch, który wcześniej próbował uczyć się samodzielnie. Obecnie ma nadzieję, że zorganizowane zajęcia pomogą mu szybciej opanować nasz język.


Według Pani Anny Lubańskiej prowadzącej zajęcia nauka naszego języka jest dość popularna wśród obcokrajowców mieszkających w Polsce. „Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Najprostsze zadanie mają oczywiście osoby pochodzące z innych krajów słowiańskich, lecz również Włosi uczą się dość szybko. Na plus działa również znajomość innych obcych języków – im więcej ich się zna, tym szybciej można się nauczyć kolejnego. Najważniejsza jednak jest styczność z polskim na co dzień oraz regularne ćwiczenia.” – dodaje Pani

Anna, która prowadzi tego typu zajęcia od ponad 20 lat.   
Mamy nadzieję, ze zajęcia już niedługo zaczną przynosić efekty i życzymy dużo wytrwałości zarówno uczniom jak i Pani Annie.