Skip to content


Alt text
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu!
Już po raz drugi otrzymaliśmy certyfikat Great Place to Work
Jesteśmy Great Place to Work. Znowu! Read More
camera lenses notebook db schenker office desk
Ukraine Crisis Update
Ukraine Crisis Update Read more
Alt text
We build the future of tomorrow today.
We build the future of tomorrow today. Read More

Szlachetna Paczka – świąteczny projekt charytatywny w DB Schenker Technology Center Warsaw

W DB Schenker Technology Center w Warszawie wielu pracowników angażuje się w różne inicjatywy społeczne lub charytatywne, takie jak wolontariat na rzecz fundacji, wsparcie dla bezdomnych i projekty związane z ochroną klimatu. Postanowiliśmy zgromadzić potencjał tych osób i stworzyć dedykowany zespół do działań społecznych naszej firmy. Do jego zadań należeć będzie określenie kierunków naszych działań oraz organizacja i komunikacja poszczególnych, wybranych projektów społecznych.

Rezultat?
Specjalną grupę "Zmieńmy razem świat" utworzyło 13 osób. Na pierwszym spotkaniu podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami dotyczącymi udziału lub organizacji akcji charytatywnych. Ze względu na zbliżający się sezon świąteczny postanowiliśmy również wybrać inicjatywę związaną z tym szczególnym czasem. Rozważyliśmy kilka opcji - wsparcie schronisk dla zwierząt, pomoc bezdomnym lub szkoły specjalnej.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na udział w jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych akcji społecznych w Polsce - Szlachetna Paczka. Jest to ogromny projekt społeczny, który łączy rodziny w potrzebie z ludźmi, którzy chcą im pomóc. Baza rodzin, które powinny uzyskać wsparcie, tworzona jest przez wolontariuszy Fundacji, którzy osobiście spotykają się z rodzinami i rozpoznają ich potrzeby. Co więcej, jedna z naszych koleżanek jest wolontariuszką fundacji i wspiera ją w wolnym czasie, m.in. szukając rodzin w trudnej sytuacji.

Z bazy wybraliśmy 5 osobową rodzinę z Warszawy - samotną matkę z czwórką dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Były partner kobiety był sprawcą przemocy domowej, a dodatkowo, po rozstaniu z nią, wyniósł z mieszkania kluczowy sprzęt gospodarstwa domowego. Potrzeby tak licznej rodziny są również odpowiednio duże. Brakowało im pralki, kołder, łóżek dla najstarszych dzieci, ubrań i jedzenia. Nie wspominając już o zabawkach, kosmetykach i innych produktach. Po wyborze rodziny zaczęliśmy działać bardzo szybko. W recepcji stanęła tablica z „giełdą” prezentów dla rodziny w postaci małych karteczek. Każdy pracownik mógł wybrać jakiś prezent i przynieść go we wskazanym terminie. Karteczki rozeszły się w błyskawicznym tempie, już po kilku dniach tablica była pusta. Poza tym uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na pralkę i łóżko dla rodziny. Zorganizowaliśmy charytatywny targ różności. Można było zaopatrzyć się na nim w książki, zabawki, pamiątki jak i spróbować domowych wypieków - ciasta, chleba i innych pyszności. Były też aukcje, na których pracownicy mogli licytować specjalne usługi, takie jak zmiana miejsca z dyrektorem generalnym na jeden dzień lub kurs tańca. Finał akcji odbył się w piątek, 6 grudnia. Wcześniej wszystkie prezenty zapakowaliśmy razem w papier bożonarodzeniowy i przewieźliśmy je bezpośrednio do rodziny. Łączna wartość prezentów wyniosła 6500 zł. W sumie było to 25 dużych i ciężkich pudełek z żywnością, odzieżą, butami, zabawkami i chemią. Do ich dostarczenia potrzebne były dwa samochody, a ich rozpakowywanie wywołało setki uśmiechów na twarzach dzieci. Wnoszenie wszystkiego na trzecie piętro było zdecydowanie warte wysiłku! Udało nam się również zebrać wystarczającą ilość pieniędzy na pralkę i łóżko piętrowe, które zostały dostarczone bezpośrednio do mieszkania rodziny. Wcieliliśmy się więc tego dnia w rolę Mikołajów, może nie świętych, ale Schenkerowych :)