Skip to content
DB SCHENKER logo


People smiling business meeting in conference room

DB Schenker, Perth’e XXL kargo teslim etti

Avustralya’ya ilk kez gelen dünyanın en büyük uçağı, Antonov-225 Mryia, 117 tonluk jeneratör yükü ile Batı Sahili’ne indi.

Dünyanın en büyük uçağının güvertesinde DB Schenker'in XXL kargosu: İçindeki 117 tonluk yükle Antonov-225 Mriya (AN 225), Avustralya’ya ilk kez indi. Kargo uçağının, yerel saatle Pazar sabah Batı Avustralya'nın Perth şehrine inmesini binlerce kişi izledi.

Schenker Australia Pty Ltd’nin CEO’su Ron Koehler, "Heyecan doruktaydı ve beklentiler yüksekti. Bir Antonov 225 ile hava kargotaşımak unutulmaz bir deneyimdi. Adelaide ve Perth’teki uzmanlarımız, Çek meslektaşlarıyla çok iyi bir işbirliği yürüttüler. Müşterimizin bu siparişini Avustralya'ya başarıyla ulaştırmış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. “ dedi.

DB Logistics’in bir iştiraki olan DB Schenker’in uçak kiralamadan sorumlu şirketi Karpeles Flight Services, bu yolculuğun organizasyondan sorumluydu.


20160617_xxl-ladung-australien-generator


Jeneratör, 10 Mayıs’ta Pilsen (Çek Cumhuriyeti) şehrinden başladı ve özel çok akslı bir TIR’la bir gecede Prag’a taşındı. 
Jeneratör, Çek Cumhuriyetinin başkentindeki havalimanında AN 225’e (84 m uzunluk, 18 m yükseklik) yüklendi. Jeneratör (8,80 metre uzunluk, 3,50 genişlik, 3,20 metre yükseklik), Antonov’da 30 sabitleme noktasına kaynaklanan özel bir kanvasla örtüldü. Uçak Perşembe günü havalandı.


schenker_Antonow+(2)


14.000 km’lik bu yolculukta Türkmenbaşı (Türkmenistan), Hayderabad (Hindistan) ve Kuala Lumpur’da (Malezya) duraklama yapıldı. DB Schenker, aynı zamanda Collie’deki bir alüminyum oksit rafinerisi olan Avustralya’lı müşterisi için Perth’e kadar olan dört saatlik karayolu taşımacılığını da düzenledi.
Antonov 225 Mryia, Avustralya’da fazla kalmadı: 17 Mayıs'ta İtalya’ya doğru güvertesinde “yalnızca” XL kargo ile havalandı: 25 tonluk bir rotor.