Shape Shape 161110_icono_product_teaser icon-arrow-left icon-arrow-right icon-first icon-last 161110_icono_product_teaser 161110_icono_product_teaser location-pin 161110_icono_product_teaser 161110_icono_product_teaser contact-desktop-white careers-desktop-white

camera lenses notebook db schenker office desk

Yeni nesil e-ticaret

DB Schenker, Stockholm’un (İsveç) yakınındaki Arlandastad Lojistik Merkezi’nde, CarryPick otomatik online sipariş ve iade işlemleri çözümünü kullanmaya başladı. İskandinavya’nın en büyük online oyuncak satıcısı olan Lekmer.com tarafından işletilen yeni sistem DB Schenker'in e-ticaret pazarındaki konumunu güçlendirecektir.


CarryPick, DB Schenker'in, verimliliğini önemli ölçüde artırmak isteyen büyük online işletmelere sahip müşterileri hedefleyen e-ticaret portföyüdür. Swisslog tarafından geliştirilen otomatik bir depolama ve malları kişilere ulaştıran sipariş alma sistemidir. Çözümün merkezinde, mobil rafların altında gezen ve onları, istenen öğelerin alındığı ve paketlendiği alım istasyonuna getiren kendi kendine hareket eden robotlar (Otonom Araçlar - AGV (Automated Guided Vehicles)) bulunmaktadır. 


Çözüm, modüler tasarımı sayesinde müşterinin işindeki mevsime bağlı artışlar ya da büyümeyi karşılamak için genişletilebilir. Sistem, DB Schenker’in kendi depo yönetimi sistemine bağlı akıllı bir yazılımla çalışmaktadır. Firma bünyesindeki IT uzmanları tarafından standart IT arayüzleri kullanılarak oluşturulan bu bağlantı, çözümün diğer DB Schenker tesislerine ya da yeni müşteriler için kurulmasını kolaylaştıracaktır.


DB Schenker’in İsveç’teki İş Geliştirme Yöneticisi Anders Holmberg, "Dünya çapında şu ana kadar uygulanan ve çalışan en büyük CarryPick sistemini kurduğumuzdan dolayı gururluyuz ve mutluyuz. 60’tan fazla robot, 1.550 hareketli raf ile 24/7 esasında 35.000 farklı ürünü yönetebiliyoruz. Ayrıca günde 40.000’e yakın sipariş işliyoruz,” dedi.


Çözüm, 10.000 metre kare depo alanından oluşmaktadır ve bu alanın 6.000 metre karesi, CarryPick sistemi için ayrılmıştır. CarryPick çözümü, sınıfının en iyi verimi ve tam esneklik sağlayan özellikleri ile personel üretkenliğini yüzde 60’a varan oranlarda artırırken alan açısından ise yaklaşık yüzde 20 tasarruf sağlamaktadır.


Bu yeni nesil otomasyon çözümü, DB Schenker'in İnovasyon ve Çözümler Programı tarafından, şirketin Logistics 4.0 stratejisine odaklanılarak geliştirildi. DB Schenker, etkin biçimde dijitalleşmeyi ve yenilikçi, geleceğin gereksinimlerini karşılayacak teknolojilere yatırım yaparak, dünyanın her yerinden müşterilerin tedarik zincirlerini yönetmede yeni standartları belirliyor ve onların en çok Tercih Ettiği Tedarik Zinciri İş Ortağı olma konumunu güçlendiriyor.